جاذبه های گردشگری روستای سرهه

zahraghaffari ۲۶ مهر ۱۳۹۸
زوستای سرهه استان البرز

روستای سرهه ، روستایی زیبا ولی ناشناخته

اگر در تابستان به دنبال یک جای دنج و آرام برای دور شدن از گرما و شلوغی تهران میگردید پیشنهاد ما به شما روستای سرهه است. در ادامه گردشگری روستاهای استان البرز به سراغ این روستای دنج و دیدنی می رویم که با وجود زیبایی های فوق العاده اش همچنان، از نظر گردشگران پنهان مانده است.

روستای سرهه کمی بالاتر از روستای برغان در شهر کرج واقع شده است و در همسایگی روستاهای سنج، وامکو، بریان چال قراردارد.جاده اصلی این روستا باریک و پر پیچ و خم است که یکی از دلایل بکر بون آن است.

وقتی وارد روستا میشوی دوست داری زیر درخت کهنسال ابتدای روستا بنشینی تا خستگی را از تنت دور کنی.اهالی روستا میدان ده را (لوسر) می نامند. که اهالی میانسال روستا عصرها در انجا دور هم جمع میشوند و به گفتگو و صحبت می پردازند.

درست در ابتدای ورود به این روستا، مسجد را می بینی. مسجد این روستا حسینیه بزرگی دارد که سال ها تعزیه خوان های روستایی در آن برنامه اجرا می کنند.

 

انبوه درختان توت و گردو

اگر در تابستان به این روستا سر بزنید از دیدن انبوه درختان توت و گردو متعجب میشوید.درختان این روستا از اواسط تابستان توت های رسیده و شیرین خود را به مردم هدیه و کام گردشگران را شیرین می کنند.

انواع درختان سرهه برغان

  • چندار
  • جوزدار(گردو)
  • توته دار
  • تبریزی دار
  • کبوته
  • وندار(درختی که خیلی انعطاف دارد)

مناطق دیدنی روستای سرهه کرج

آب آشامیدنی این روستا از طریق چشمه تامین می شود که در دامنه کوه قرار دارد  شامل سی چشمه کوچک و یک چشمه بزرگ به وجود آمده اند و آب آن بسیار زلال است. سی چشمه جزوه مکان های دیدنی این روستای زیبا است.

یکی از معضلات این روستا نبود امکانات برای گردشگران است به همین جهت مسافران سفره خود ا در کنار امامزاده روستا پهن می کنند.

امامزاده موسی و بی بی نساء دو امامزاده این روستا هستند. امامزاده موسی پسر امام زین العابدین کمی بالاتر از مزار خواهرش بی بی نساء قرار دارد. فضای ساده و معنوی این امامزاده آرامش خاصی را به زائران می دهد.

سرهه و تمام روستاهای اطراف آن در تابستان دارای آب و هوای معتدل است. اما نبود امکانات حمل و نقل گردشگری باعث ناشناخته ماندن این روستا شده است.

 

 

(پناهگاه صخره ای)اوسکول در روستای سرهه

پناهگاه صخره ای سرهه در ۱۹ کیلومتری کرج، در ضلع شرقی روستای برغان و ۳ کیلومتری روستای سرهه واقع شده است. این پناهگاه صخره ای دارای غارهای کوچک و بزرگی است که در گذشته محل چرای دام های روستاییان بوده است و جزء مناطق دیدنی این روستا محسوب می شود.

این منطقه مکانی امن و مناسب برای انواع گونه جانوری همچون،روباه،گرگ،گراز،بزکوهی و انواع بازهای شکاری و پرندگان دیگر است.

به تازگی باستانشناشان موفق شدند در این غار آثاری ارزشمند از بقای انسان که نشان دهنده زیست انسان در ۷۰ هزار سال پیش در این روستا بوده را کشف کنند.

سوغات

  1. آلو محلی
  2. شاه توت
  3. گردو
  4. توت هرات
سوغات روستای سرهه

سوغات روستای سرهه